Home Latest News Microsoft Surface Laptop Go 3 jest lekki i kompaktowy, ale czy warto...

Microsoft Surface Laptop Go 3 jest lekki i kompaktowy, ale czy warto go kupić? (TEST) – gsmManiaK.pl

Microsoft Surface Laptop Go 3 / fot. gsmManiaK.pl
W trzeciej odsłonie Microsoft Surface Laptop Go sprawdzamy, czy producentowi udało się zaspokoić oczekiwania użytkowników wobec tego kompaktowego laptopa do pracy w ruchu. Czy wprowadzono istotne zmiany i poprawiono pewne niedociągnięcia?

Linię laptopów Microsoft Surface Laptop Go testuję od jej wprowadzenia, a zatem od 2020 roku, kiedy to w moje ręce trafił Surface Laptop Go. Niecałe dwa lata później przyjechał do mnie Surface Laptop Go 2, a teraz mam przyjemność sprawdzić najnowszą generację kompaktowego laptopa do pracy w biegu – Microsoft Surface Laptop Go 3.
Czy Microsoft w tym czasie wprowadził istotne zmiany w swoim urządzeniu i zdołał wyeliminować niedociągnięcia, które mogły zniechęcać potencjalnych nabywców? Z zaprezentowanej specyfikacji wynika, że wiele aspektów pozostało bez zmian, a przecież znaczący wzrost ceny podwyższa  nasze oczekiwania wobec tego sprzętu.
W trzeciej generacji Surface Laptop Go, Microsoft kontynuuje niektóre z rozwiązań znanych z poprzedniej wersji, która zyskała uznanie w 2022 roku. Niestety, nie zdecydowano się na poprawę tych aspektów, które były źródłem pewnych irytacji.
Nie obyło się jednak bez kilku ulepszeń, które wpływają na jakość użytkowania. Mimo to, pod koniec 2023 roku, warto się zastanowić, czy Surface Laptop Go 3 nadal jest atrakcyjną propozycją, biorąc pod uwagę konkurencję, która w międzyczasie zanotowała znaczący postęp w projektowaniu kompaktowych laptopów do pracy w ruchu.
Chcąc lepiej zrozumieć, czy Surface Laptop Go 3 jest dobrym wyborem w zbliżającej się końcówce 2023 roku, warto najpierw przyjrzeć się specyfikacji tego modelu.
Microsoft Surface Laptop Go 3 / fot. gsmManiaK.pl
Tegoroczny Surface Laptop Go 3 nie doczekał się absolutnie żadnych zmian projektowych, a to oznacza, że Microsoft postanowił jedynie osadzić nowe podzespoły w starej i sprawdzonej obudowie. Z pewnością nie jest to złe podejście, gdyż zawsze wychodzę z założenia, że nie ma sensu zmieniać czegoś, co jest dobre. I choć potwierdza się to w przypadku testowanego laptopa, to jednak czuję jakiś wewnętrzny niedosyt.
Microsoft Surface Laptop Go 3 / fot. gsmManiaK.pl
W przypadku obudowy Surface Laptop Go 3 nie zaszły zmiany pod względem wykorzystanych materiałów. Górna pokrywa i ramka klawiatury nadal są wykonane z aluminium. Jednak podstawa laptopa została wyprodukowana z mieszanki aluminium i kompozytowej żywicy poliwęglanowej z dodatkiem 30% materiału pochodzącego z recyklingu. Ten materiał nie tylko jest przyjemny w dotyku, ale także wykazuje odporność na zarysowania, co stanowi ważny atut.
Warto zaznaczyć, że również klawiatura została wykonana z kompozytowej żywicy poliwęglanowej z włóknem szklanym, co nie budzi żadnych zastrzeżeń.
Ponieważ nie doszło do żadnych zmian w tej kwestii, wymiary i waga Surface Laptop Go 3 pozostają identyczne w porównaniu do poprzedniej generacji. Oznacza to, że laptop nadal utrzymuje swoją kompaktowość i lekkość. Bez problemu można go schować do plecaka, a nawet bez trudu mieści się w większej damskiej torebce.
Nie sposób nie zauważyć i nie poczuć pewnego rozczarowania związanego z brakiem podświetlanej klawiatury. To nie tyle niewybaczalne, co wręcz niedopuszczalne, szczególnie w dobie, gdy wiele laptopów oferuje tę funkcję i w zasadzie jest standardem. Mimo stonowanej kolorystyki klawiszy, praca na Surface Laptop Go 3 nie jest tak przyjemna po zmroku.
Co ciekawe, brak podświetlenia klawiatury nie jest usprawiedliwiony żadnym zrozumiałym powodem.
Jedynym elementem oświetlonym jest czytnik linii papilarnych zintegrowany z włącznikiem, który znajduje się w rzędzie klawiszy funkcyjnych. Podświetla się jednak tylko, kiedy jest wykorzystywany.
Warto wspomnieć o pewnym aspekcie technicznym: głośniki zostały umieszczone wewnątrz obudowy, a dźwięk jest wyprowadzany przez subtelną szczelinę obok zawiasu ekranu, rozciągającej się na większości szerokości laptopa. Ta szczelina pełni podwójną rolę – odprowadza ciepło generowane przez komponenty laptopa za pomocą wewnętrznych wentylatorów, a także pozwala na wydobywanie dźwięku na zewnątrz.
Jeśli przyjrzymy się złączom, zauważymy pełnowymiarowe gniazdo USB 3.1, złącze USB typu C w standardzie 3.2 (oferujące wsparcie dla DisplayPort i ładowania), standardowe gniazdo słuchawkowe 3.5 mm oraz znany magnetyczny port Surface Connect do ładowania laptopa. Warto zaznaczyć, że ten ostatni znajduje się po prawej stronie, natomiast pozostałe złącza ulokowano po przeciwnej stronie.
Chociaż wybór złącz w Surface Laptop Go 3 pozostaje dość ograniczony, Microsoft postanowił wreszcie zaktualizować niektóre z nich, co przekłada się na wyższą prędkość przesyłu danych. Nadal możemy korzystać z portu Surface Connect, który jest firmowym standardem, ale teraz pojawiają się także nowe możliwości, obiecujące szybsze transfery.
Klawiatura w Surface Laptop Go 3 to wyspowa klasyka co gwarantuje wygodę, z którą jesteśmy już zaznajomieni na urządzeniach Surface. A to oznacza, że odstępy między klawiszami są doskonale wyważone, co sprawia, że przesiadka z innego laptopa na ten model przebiega gładko, bez problemów z pisaniem.
Skok klawiszy wynoszący 1.3 mm jest komfortowy i zwiększa ogólny komfort pracy. Warto zauważyć, że pierwszy rząd klawiszy jest mniejszy, aby pomieścić przyciski funkcyjne i multimedialne, a do tego zaoferować odpowiednią przestrzeń na nadgarstki. To rozwiązanie jest funkcjonalne i zrozumiałe.
Touchpad Precision to przyzwoitych rozmiarów panel dotykowy, wykonany ze szkła, który oferuje doskonałą jakość i precyzję. Jest gładki w obsłudze, działa bez zarzutu, i podczas testów nie natrafiłem na żadne problemy z jego funkcjonowaniem.
Niestety, wyświetlacz w najnowszym laptopie Microsoftu nie doczekał się zmian w swojej charakterystyce, co już pod koniec 2023 roku nie jest dobrą informacją dla wszystkich zainteresowanych zakupem Surface Laptop Go 3. Przede wszystkim ze względu na jego rozdzielczość i częstotliwość odświeżania. Po prostu za te pieniądze (mamy przecież znaczący wzrost ceny) chciałoby się czegoś więcej.
Microsoft Surface Laptop Go 3 / fot. gsmManiaK.pl
Surface Laptop Go 3 oferuje bowiem 12.4-calowy wyświetlacz PixelSense o rozdzielczości 1536 x 1024 pikseli, co przekłada się na 148 pikseli na cal (PPI). Przy przeglądaniu stron internetowych i pisaniu tekstów proporcje 3:2 okazały się przydatne, pozwalając na wyświetlanie większej ilości tekstu bez konieczności przewijania.
Dodatkowo laptop Surface Laptop Go 3 jest wyposażony w ekran dotykowy, który pozwala naturalnie przewijać strony i poruszać się po interfejsie, zamiast używać touchpada lub klawiszy strzałek. Dodać jeszcze powinienem w tym miejscu, że częstotliwość odświeżania jest na poziomie 60 Hz.
Warto zaznaczyć, że rozdzielczość plasuje się pomiędzy rozdzielczością 720p a 1080p. Chociaż tekst i strony internetowe wyglądają przyzwoicie na tym ekranie, nie będzie się można w pełni cieszyć treściami w jakości Full HD (1080p), a edycja zdjęć lub filmów może być mniej komfortowa
Maksymalna jasność wynosząca około 330 nitów może być wystarczająca do komfortowej pracy w warunkach domowych, ale na zewnątrz sprawdza się jedynie w zacienionych miejscach. W otwartych przestrzeniach jest to po prostu niewystarczające. Dodatkowo, błyszcząca powłoka ekranu zbyt intensywnie odbija otoczenie oraz tworzy odbicia własnej sylwetki, co jest nieco irytujące.
W 2023 roku oczekujemy, że za kwotę ponad 5 tysięcy złotych laptop będzie oferować użytkownikowi o wiele więcej niż ekran o tak niskiej rozdzielczości.
Przyjrzyjmy się przykładowi ASUS ZenBook 14 UX3402VA, który, kosztując zaledwie 220 złotych więcej, w zasadzie przewyższa Surface Laptop Go 3 pod każdym względem. Dlaczego więc w dobie zaawansowanych technologii i konkurencji ekran tego laptopa nadal oferuje tak niską rozdzielczość?
Mimo niewielkich rozmiarów i niskiej wagi, Surface Laptop Go 3 wyposażony jest w akumulator o pojemności 40 Wh, według zapewnień Microsoftu, zdolnym do pracy nawet przez 15 godzin w „typowym użytkowaniu”. Ja jednak ledwo przekroczyłem połowę deklarowanego czasu.
Microsoft Surface Laptop Go 3 / fot. gsmManiaK.pl
Podczas standardowego użytkowania z ustawieniami zrównoważonymi, laptop jest w stanie działać przez około 8 godzin, co uważam za satysfakcjonujący wynik, nie budzący większych zastrzeżeń, aczkolwiek mocno odbiegający od deklaracji producenta.
Jeśli zależy Ci na oszczędzaniu energii, masz możliwość dostosowania jasności ekranu (ja osiągnąłem ten wynik przy jasności ustawionej na 150 nitów) i wyboru odpowiedniego trybu zarządzania energią, co przynosi zauważalne korzyści.
Przede wszystkim taki wynik jest osiągalny podczas codziennej pracy biurowej, kiedy procesor pracuje z niewielkim obciążeniem. Jednakże, podczas bardziej wymagających zadań, takich jak edycja wideo lub granie, czas pracy znacznie się skraca, wynosząc nawet około 4 godzin. To jednak zgodne z oczekiwaniami, biorąc pod uwagę intensywność tych zadań.
Surface Laptop Go 3 firmy Microsoft można ładować na dwa sposoby. Po pierwsze za pomocą 39-watowego zasilacza sieciowego z wtyczką Surface Connect, a po drugie poprzez port USB typu C za pomocą kabla USB-C podłączonego do gniazdka sieciowego. I choć takie rozwiązanie nie jest żadną nowością, to jednak trzeba docenić jego uniwersalność.
Głośniki Omnisonic wyposażone w technologię Dolby Audio Premium zostały sprytnie umieszczone pod klawiaturą, zachowując jednocześnie estetyczny wygląd Surface Laptop Go 3 bez żadnych otworów czy zakłóceń w designie. Jest to podejście, które pozostaje unikatowe wśród konkurencji.
Co do jakości dźwięku, głośniki prezentują czysty dźwięk i oferują więcej niż wystarczającą głośność, a obecność wspomnianej technologii audio daje solidne rezultaty.
Microsoft Surface Laptop Go 3 / fot. gsmManiaK.pl
W celu zabezpieczenia swoich danych, Microsoft proponuje wykorzystanie czytnika linii papilarnych wbudowanego w przycisk zasilania. To opcja, która zdecydowanie ułatwia odblokowanie urządzenia w porównaniu do tradycyjnego kodu PIN czy hasła. Podczas testów nie zauważyłem żadnych problemów z działaniem czytnika, co stanowi znaczący postęp w porównaniu do poprzedniej generacji, gdzie bywało to mniej wygodne.
Rozczarowaniem jest brak wsparcia dla funkcji Windows Hello w przypadku przedniej kamery HD 720p z jasnością f/2.0 umieszczonej w górnej ramce ekranu. To oznacza, że nie możesz korzystać z rozpoznawania twarzy do odblokowania urządzenia. Brak takiej funkcji wydaje się być nieuzasadniony w produkcie firmy Microsoft.
Kamera spełnia jednak swoje zadanie, gdyż w trakcie wideokonferencji będzie działać, ale zauważysz, że obraz nie jest zbyt ostry i może być nieco zaszumiony, szczególnie w słabszym oświetleniu.
Surface Laptop Go 3, korzysta z tych samych mikrofonów studyjnych, które znaleźć można w wyższej klasy urządzeniach Surface, takich jak Surface Studio 2+ i Surface Laptop Studio 2. Mikrofony te pracują w układzie z podwójną matrycą, co pomaga w redukcji hałasu tła w głośnych otoczeniach i jest doskonałe w przypadku biur o otwartej przestrzeni.
Jeśli idzie o łączność, Surface Laptop Go 3 oferuje Bluetooth 5.1 i standard Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac/ax. W trakcie testów oba te komponenty działały bez zarzutu, zapewniając stabilną i niezawodną łączność.
Mimo że Surface Laptop Go 3 jest nowoczesnym urządzeniem, wykorzystuje procesor wprowadzony na rynek już w lutym ubiegłego roku, a zatem już niebawem dwuletnim.
Układ Intel Core i5-1235U bazuje na architekturze Alder Lake-U, ma zintegrowaną kartę graficzną Intel Iris Xᵉ i pracuje z bazową częstotliwością 2.5 GHz. To niewielki wzrost w porównaniu do wcześniejszej generacji procesora Intel Core i5-1135G7, który pracował z częstotliwością 2.4 GHz i napędzał Microsoft Surface Laptop Go 2.
Microsoft Surface Laptop Go 3 / fot. gsmManiaK.pl
Dodatkowo, laptop jest wyposażony w maksymalnie 16 GB pamięci RAM typu LPDDR5 oraz dysk SSD o pojemności 256 GB. Nie ulega wątpliwości, że pojemność dysku SSD mogłaby być większa, zwłaszcza w przypadku najbardziej zaawansowanej wersji tego laptopa.
W Polsce dostępne są dwa warianty tego laptopa, z jednym procesorem jako opcją podstawową. Oto dostępne konfiguracje:
Podczas korzystania z Surface Laptop Go 3 z 16 GB pamięci RAM, laptop radził sobie płynnie podczas przeglądania stron internetowych i otwierania wielu kart przeglądarki (nawet 30), słuchania muzyki z aplikacji Tidal. Jednak dopiero wtedy, gdy uruchomiłem dwie przeglądarki jednocześnie, wentylator zaczął pracować intensywniej, a ogólna wydajność laptopa nieco spadła.
Surface Laptop Go 3 również obsłużył lekką edycję grafiki w programie GIMP, chociaż nie jest to laptop przeznaczony do intensywnej pracy graficznej lub edycji wideo. Tym bardziej że podczas próby renderowania 4K potrafi się zaciąć i to konkretnie, nie mówiąc już o wydzielaniu sporego hałasu i ciepła
Microsoft Surface Laptop Go 3 / fot. gsmManiaK.pl
Jeśli chodzi o możliwości grania na Surface Laptop Go 3, wybór gier jest ograniczony, ponieważ laptop nie ma dedykowanej karty graficznej. Dlatego też warto rozważyć gry w chmurze, ponieważ oferują one lepsze doświadczenia niż rozgrywka lokalna na Surface Laptop Go 3.
Warto również wspomnieć, że Microsoft oferuje bezpłatny 30-dniowy okres próbny usługi Xbox Game Pass Ultimate, dzięki czemu można grać w ulubione tytuły w chmurze na nowym laptopie.
Innymi słowy, laptop ten poradzi sobie w typowych zadaniach biurowych, a zatem z przeglądaniem internetu, obsługą poczty, słuchaniem muzyki z serwisów streamingowych (aplikacja Spotify, Tidal), oglądaniem filmów na YouTube i nawet z dość lekką edycją grafiki. Jednak nic więcej nie jest w stanie Wam zaoferować.
I choć nie powinno to być zaskoczeniem, bo przecież nie jest to laptop stworzony do zadań wymagających, to jednak mając na uwadze jego cenę, chciałoby się po prostu czegoś więcej.
Surface Laptop Go 3 to kompaktowy laptop, który oferuje ogólnie dobre wrażenia w codziennych zadaniach biurowych i rozrywkowych.
Jeśli zależy Ci na urządzeniu do przeglądania internetu, obsługi poczty, słuchania muzyki ze strumieniowych serwisów, oraz lekkiej edycji grafiki, to Surface Laptop Go 3 będzie w stanie sprostać Twoim oczekiwaniom.
Microsoft Surface Laptop Go 3 / fot. gsmManiaK.pl
Jednakże, warto wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów. Po pierwsze, laptop ten nie oferuje znaczących innowacji w porównaniu do poprzednich generacji. Stosunkowo niska rozdzielczość ekranu z pewnością rozczarowuje w kontekście podniesionej ceny.
Dodatkowo, procesor Intel Core i5-1235U, choć solidny, nie jest najnowszym modelem, co może wpłynąć na wydajność w bardziej wymagających zastosowaniach. Pojemność dysku SSD wynosząca tylko 256 GB może okazać się niewystarczająca w przypadku bardziej zaawansowanych użytkowników.
Zamiast szukania zaawansowanych funkcji, Surface Laptop Go 3 oferuje przede wszystkim lekkość i mobilność. Wyróżnia się solidnym wykonaniem zgodnym z wysokimi standardami Microsoft Surface, co wpływa na jego estetykę. Klawiatura i touchpad są wygodne w użytkowaniu, a jakość dźwięku jest imponująca, oferując wyjątkową głośność i dźwięk przestrzenny.
Jeśli cenisz sobie premium design i sprawdzoną jakość, bardziej niż podświetlaną klawiaturę czy super-wysoką rozdzielczość ekranu, to Surface Laptop Go 3 spełni Twoje oczekiwania. Jednak, biorąc pod uwagę konkurencję na rynku laptopów, istnieją alternatywy oferujące lepszy stosunek jakości do ceny i bardziej zaawansowane funkcje. Przed zakupem warto więc rozważyć swoje potrzeby i budżet, aby podjąć najlepszą decyzję.

Ocena końcowa testu [1-10]: 7.3
Niektóre odnośniki na tej stronie to linki afiliacyjne. Po kliknięciu w nie możesz zapoznać się z ofertą na konkretny produkt a jednocześnie wspierasz pracę redakcji gsmManiaK.pl i jej niezależność.
Nowy MateBook D 14 już tu jest. Szybciej, więcej i lepiej, ale w jakiej cenie w Polsce?
Test taniego laptopa polskiej marki do pracy i nauki z… zaślepką na kamerę
Znamy polskie ceny sprzętów, które chętnie kupią Polacy. Te grupy Polaków
Szczera opinia o MacBook Air 15 2023. To naprawdę jest laptop (niemal) bez wad
Samsung Galaxy A14 SM-A145 4/64GB
Redmi 9A 2/32GB
Samsung Galaxy S23 Ultra 5G SM-S918 12/512GB
Apple iPhone SE 2022 64GB 5G
Samsung Galaxy S23 5G SM-S911 8/128GB
Samsung Galaxy S23 Ultra 5G SM-S918 12/512GB Kremowy

source